Covid-19: Lajme që ngjallin shpresë për njerëzimin

Studimi izraelit ofron shpresa të mëdha se vaksina Covid e kompanisë farmaceutike gjermane Biontek dhe partneri i saj amerikan Pfizer do të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit. Rezultatet e hulumtimit të kryer nga Ministria Izraelite e Shëndetësisë në bashkëpunim me Pfizer nuk janë njoftuar ende zyrtarisht, por disa media e kanë parë atë tashmë.

Sipas të njëjtave burime, vaksina mund të parandalojë transmetimin e virusit Sars-Kov-2 në 89.4% të rasteve asimptomatike dhe 93.7% të rasteve simptomatike. “Studimi jep indikacione shumë të qarta fillestare se numri i infeksioneve po zvogëlohet,” i tha shërbimit publik VDR ekspertja shëndetësore Social Demokrate Gjermane (SPD) Karla Lauterbach. “Nëse këto rezultate konfirmohen, në thelb do të mundësonte një kthim në normalitet,” tha Lauterbach, i cili beson se imuniteti kolektiv mund të arrihet në këtë mënyrë.

Kërkimet e deritanishme kanë treguar vetëm shkallën në të cilën vaksina mbron nga sëmundja, por jo nëse ndihmon në luftimin e përhapjes së virusit. Sidoqoftë, autorët e studimit izraelit thonë se rezultatet duhet të interpretohen me kujdes në mënyrë që, sipas agjencisë gjermane DPA, efekti i vaksinimit në përhapjen e infeksionit të mos mbivlerësohet.

Mbrojtja kundër formave të rënda të sëmundjes – 99%

Ministria Izraelite e Shëndetësisë ka lëshuar të dhëna të reja mbi efektivitetin e vaksinës sipas të cilave pas dozës së dytë, vaksina Biontec / Pfizer në 95.8% të rasteve parandalon infeksionin me Covid 19, në 98% të rasteve parandalon simptoma të tilla si ethet dhe vështirësi në frymëmarrje, ndërsa në 99% të rasteve parandalon zhvillimin e një forme të rëndë të sëmundjes dhe trajtimin spitalor, i cili në disa raste ka një rezultat vdekjeprurës. Analizat e mëparshme kanë treguar se vaksina është 95% efektive.

Kohët e fundit është raportuar gjithashtu se vaksina rezulton të jetë mjaft efektive pas dozës së parë: vetëm dy deri në katër javë pas vaksinimit të parë, efikasiteti është 85% – thotë studimi i botuar në revistën profesionale “Lancet”.

Pfizer dhe Biontec gjithashtu thanë se vaksina e tyre mund të ruhet në temperatura më të larta se sa ishte njoftuar fillimisht. Vaksina mbetet e qëndrueshme edhe në minus 25 deri në minus 15 gradë. Kjo lejon përdorimin e ngrirjeve dhe frigoriferëve të zakonshëm farmaceutikë. Deri më tani, ishte e detyrueshme të ruhej vaksina në një temperaturë midis minus 80 dhe minus 60 gradë.

Pasaportë jeshile – një leje për liri

Izraeli mban rekordin botëror për vaksinimet. Rreth 4.3 milion vaksina të dozës së parë janë dhënë atje që nga 19 Dhjetori, dhe gati tre milion janë rivaksinuar me dozën e dytë. Edhe pse numri i të infektuarve në vend është akoma relativisht i lartë, ai ka qenë në rënie të vazhdueshme javët e fundit. Si pjesë e një lirimi të dytë të masave, qendrat tregtare, muzeumet, bibliotekat, sinagogat, kishat dhe xhamitë u hapën në Izrael të Dielën – për ata që nuk janë vaksinuar. Shkollat ​​janë gjithashtu të hapura për shumë klasa të ndryshme.

Kushdo që ka pasur koronavirus ose është vaksinuar mund të porosis një certifikatë vaksinimi në internet një javë pas dozës së dytë. Të dhënat personale të konfirmimit janë në dispozicion përmes kodit QR. Ata që kanë çertifikata të tilla mund të porosisin të ashtuquajturën “Pasaportë të Gjelbër” në internet ose përmes aplikacionit “Ramzor”. Mund të hyjë lehtë në palestër, hotele, qendra fitnesi dhe pishinë, dhe nga marsi duhet të përdoret për të hyrë në restorante dhe bare. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

56 thoughts on “Covid-19: Lajme që ngjallin shpresë për njerëzimin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *