Monstra, burgim të përjetshëm për Demirin dhe vëllezërit Ismailoviç

Halil Demiri dhe vëllezërit Agim dhe Afrim Ismailoviç u dënuan me burgim të përjetshëm për terrorizëm në vendimin e sotëm të shkallës së parë nga Gjykata Penale për pesë vrasjet e Liqenit të Smilkovës në vitin 2012. Haki Aziri u dënua me pesë vjet burg për ndihmën e secilit, dmth 9 vjet., në të cilën ai gjithashtu llogarit kohën e kaluar në paraburgim, pra burgun. Fejzi Aziri u dënua me 15 vjet burg, së bashku me kohën e kaluar në burg dhe paraburgimin.

– Ky është një veprim kompleks dhe nuk mund të trajtohet individualisht si akte të ndara, një ndjenjë e pasigurisë dhe futja e frikës tek qytetarët. Shoqata për rritjen e kapacitetit total kriminal. Kjo nuk është një ngjarje e zakonshme kriminale, por një vrasje monstruoze e fëmijëve që mezi kanë arritur moshën e rritur dhe një tjetër i ri. Imagjinoni një sekondë para vrasjes, të cilët ende nuk kanë hyrë në jetë me të gjitha bukuritë e saj. Ata duhet të kenë menduar – pse ne? cfare kemi bere keq? Imagjinoni humnerën psikologjike të prindërve, tha gjykatësi Ognen Stavrev.

Mbrojtja e të pandehurve, në fjalët përfundimtare, tha se çështja “Përbindësh” ishte plotësisht e trilluar dhe sinonim i çështjes “Dreyfus”, me pasoja të mëdha pasi gjashtë njerëz të pafajshëm u dënuan me burgim të përjetshëm. Sipas tyre, është e qartë që prokuroria nuk ka siguruar prova të mjaftueshme dhe ka vetëm të dhëna të zhveshura dhe nuk provon supozimet e një motivi të mundshëm.

Nga ana tjetër, mbrojtja e familjeve të viktimave, në fjalën e saj përfundimtare, i tha Gjykatës se ka një detyrim ndaj familjeve, por edhe ndaj gjithë publikut për të dhënë një përgjigje për atë që ndodhi më 12 prill 2012, dhe përsëri kërkoi ekstradimin e dy të pandehurve nga Kosova.

Në një procedurë të mëparshme për vrasjen e djemve Kire Trichkovski, Filip Slavkovski, Cvetanco Ackovski, Aleksandar Naqevski dhe peshkatari Borce Stefanovski, Alil Demiri, Afrim dhe Agim Ismailoviç, Ezim dhe Haki Aziri dhe Sami Ljuta u dënuan me burgim të përjetshëm. Në dhjetor 2017, Gjykata e Lartë rrëzoi vendimet, liroi nga paraburgimi Agim Ismailoviç, Haki Azirin, Sami Ljuta dhe Fejzi Azirin dhe vendosi masa paraprake ndaj tyre.

Pasi vendimet u revokuan, çështja u kthye për rigjykim dhe çështja u mor nga ish SPO në mars 2018. Në shtator 2019, çështjet e SPO u morën nga Prokuroria Themelore Publike për Prokurorinë e Krimit të Organizuar dhe iu besuan prokurorëve publik të cilët kishin vepruar në rastet specifike deri atëherë. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Monstra, burgim të përjetshëm për Demirin dhe vëllezërit Ismailoviç

  • 11/25/2021 at 00:59
    Permalink

    74707 630182The urge to gamble is so universal and its practice so pleasurable, that I assume it should be evil. – Heywood Broun 330176

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *