Oliver Spasovski caktoi konferencë për shtyp – a do të japë dorëheqje ministri apo jo?

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski planifikoi një konferencë për shtyp për 14:30 sot.

Disa nga mediat shkruajnë se ministri do të japë dorëheqjen sot.

Arsyeja e dorëheqjes është arratisja e ish-drejtorit të UBK-së, Sasho Mijalkov.

Opozita gjithashtu kërkoi dorëheqjen e Spasovskit, duke akuzuar se institucionet e dinin të Shtunën në 4 pasdite se ekzistonte rreziku i arratisjes së Mijalkov, por nuk morën asgjë.

Që nga dje pasdite, Mijalkov ka qenë i padisponueshëm dhe policia nuk arriti të japë vendimin e arrestit shtëpiak, i cili u mor si masë paraprake nga Gjykata Penale me kërkesë të prokurorisë. Ministria e Brendshme fillimisht njoftoi një shtetas, dhe dje pasdite një urdhër arresti ndërkombëtar për Mijalkov.

Ai është një nga të akuzuarit për përgjimin e paligjshëm të mbi 20 mijë qytetarëve në periudhën 2008 – 2015. Sipas aktakuzës, përmes tre sistemeve për përgjimin e komunikimeve në UBK, 4,286 numra telefoni janë monitoruar në mënyrë të paligjshme për të cilat nuk janë lëshuar fare urdhëresa gjyqësore.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

27 thoughts on “Oliver Spasovski caktoi konferencë për shtyp – a do të japë dorëheqje ministri apo jo?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *