Partneri i koalicionit Trajanov të LSDM: Grup i pavarur pune rreth arratisjes së Mijalkovit

Ai sistem duhet të vendoset, të funksionojë si në kushte krize ashtu edhe në kushte të tilla që duken si krizë, sepse siguria kombëtare e vendit tonë është e rrezikuar. Në këtë drejtim, unë mendoj se institucionet nuk funksionojnë të pavarura, se ato janë nën ndikimin dhe kontrollin e drejtpërdrejtë të ekzekutivit dhe kjo është arsyeja pse gjëra të tilla na ndodhin. “Ne flasim gjatë gjithë kohës për nevojën për ndryshime sistemike, por sistemi është ngritur keq, nuk funksionon,” i tha udhëheqësi i DS Pavle Trajanov në konferencën e Utrinski.

Unë dua të theksoj dy nivele të përgjegjësisë – së pari, mendoj se ka një bazë për të hapur një debat mbi përgjegjësinë politike të qeverisë dhe ministrave të cilët thirren në një mënyrë apo në një tjetër. “Gjëja e dytë është – a ka bazë për përgjegjësi penale për lëshime të qëllimshme ose të paqëllimshme që ndodhin dhe kanë të bëjnë me raste të mëdha,” tha Trajanov.

“Unë pres që Qeveria të bëjë një grup pune dhe të qartësojë profesionalisht të gjitha aspektet në lidhje me arratisjen e Mijalkov. “Këshilli i Prokurorëve Publikë, Këshilli Gjyqësor, Prokurori Publik, Ministri i Brendshëm duhej të përfshiheshin urgjentisht. Tha Trajanov.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Partneri i koalicionit Trajanov të LSDM: Grup i pavarur pune rreth arratisjes së Mijalkovit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *