Përfundon epoka FMN-Turqi, Erdogan: Nuk kemi asnjë borxh ndaj tyre, kemi rezerva 95 miliardë dollarë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se banka qendrore e vendit ka 95 miliardë dollarë rezerva valutore.

Duke folur në një kongres të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në qytetin perëndimor turk të Izmirit, Erdogan kritikoi deklaratat nga përfaqësuesit e Partisë Republikane të Popullit (CHP) të opozitës, njoftoi agjencia e lajmeve Anatolia.

Gjegjësisht, ai reagoi ndaj kreut të asaj partie në kontekstin që Turqia duhet të marrë hua nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Presidenti turk kujtoi se me marrjen e qeverisë, ata gjithashtu morën përsipër borxhin e Turqisë ndaj FMN-së, i cili më pas arriti në 23.5 miliardë dollarë dhe se në maj 2013 ata e ulën atë borxh në zero.

“Ne nuk i detyrohemi më FMN-së. Ata na thonë të shkojmë të marrim hua nga FMN. Por kjo tregon karakterin e tyre. Ata thonë se rezervat e Bankës Qendrore të Turqisë janë zero. “Ata madje shkuan më tej, duke pretenduar nën zero”, tha Erdogan, duke shtuar: “Kur mbërritëm, Banka Qendrore kishte 27.5 miliardë rezerva valutore dhe aktualisht qëndron në 95 miliardë dollarë”.

Ai gjithashtu tha se në kohën kur ishte kryeministër, kjo shifër ishte një rekord prej $ 132 miliardë. Sipas tij, kjo do të thotë që ata përsëri mund të jenë 132, por edhe 200 miliardë dollarë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

159 thoughts on “Përfundon epoka FMN-Turqi, Erdogan: Nuk kemi asnjë borxh ndaj tyre, kemi rezerva 95 miliardë dollarë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *