Ruskoska: Unë jam lajmëruar tek Spasovski me informacionin se Mijallkov mund të arratisej

Kreu i Prokurorisë për Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, Villma Ruskovska, në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Alsat tregoi se si ka shkuar komunikimi me Ministrinë e Brendshme gjatë ditës së shtunë – një ditë para se të përhapej informacioni se Gjykata kishte miratuar arrestin shtëpiak për ish kreun e DSK-së, Sasho Mijalkov, si  masë kujdesi, por edhe që policia nuk mund ta gjente të akuzuarin. Ruskovska thotë se ajo mori informata nga burimet e saj se ishte e mundur që Mijalkov të arratisej dhe se ajo personalisht e informoi ministrin e Brendshëm Oliver Spasovski për këtë.

“Të shtunën, diku pas orës 12.30 pasi mora informacionin se i akuzuari Sasho Mijalkov mund të arratisej, realizova kontakt me ministrin e Brendshëm dhe ai më tha se do të verifikonte informacionin që kisha marrë. Diku pas orës 15.00, tani nuk e di saktësisht, ministri më thirri dhe më kërkoi të shkruaj atë që i thashë në telefon me shkrim dhe t’ia dorëzoja. Unë bëra të njëjtën gjë dhe parashtrova njoftimin, tani nuk e di nëse ishte ora 16.30 apo 17.00, mendoj se nuk është edhe aq e rëndësishme, nuk i kushtova vëmendje kësaj dhe diku pas 10 e gjysmë, dmth 22 e 30, ata më sollën njoftim nga policia, dmth të njëjtin njoftim që i dërgova vetëm me gjeneralë të shtuar të të akuzuarit Mijalkov. Unë thirra drejtorin e policisë, e pyeta nëse kishin kontaktuar me Agjencinë e Sigurisë Kombëtare dhe nëse kishin ndonjë informacion, dhe drejtori më tha se Agjencia e Sigurisë Kombëtare nuk kishte asnjë informacion në lidhje me arratisjen e Sasho Mijalkovit. Jam dëgjuar gjithashtu me Prokurorin Republikan dhe ai më pyeti, sepse njoftimi më ishte dërguar mua, Ljubomir Joveskit, Lençe Ristovskës dhe Trajce Pelivanovit. Prokurori Republikan më pyeti se sa i besueshëm ishte informacioni për mua, unë thashë se ishin informacione operative nga burimi im personal. Dhe ramë dakord të shiheshim të nesërmen. Pastaj, në komunikim me Prokurorin Publik të Maqedonisë së  Veriut, u përpoqa ta gjej atë, të kontaktoj me burimin tim, të pyes se ku është, dmth. sa i besueshëm është informacioni. Kam arritur të dëgjoj prej tij vetëm rreth mesditës dhe tani nuk mund të zbuloj detaje, por në një shkallë nga 1  deri në 10,  informacioni ishte rreth 7 “, tha Ruskoska.

E pyetur se pse nuk u kërkua paraburgimi të shtunën, bazuar në informacionin e marrë, prokurorja tregon se informacioni ishte i pakonfirmuar dhe se për të nuk dinte edhe ASK-ja.

“Shikoni, ishte informacion i pakonfirmuar nga një burim. Imagjinoni, kur Agjencia e Sigurisë Kombëtare nuk ka informacion, çfarë mund të veprojmë me siguri?”, tha Ruskovska. alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

83 thoughts on “Ruskoska: Unë jam lajmëruar tek Spasovski me informacionin se Mijallkov mund të arratisej

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *