Borrell: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë

Ministri i Jashtëm Evropian Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian nuk po pretendonte ta donte Ballkanin Perëndimor brenda kufijve të tij, por që vendet në rajon “duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë dhe të zbatojnë reformat”. Ai vuri në dukje një gjyqësor të pavarur dhe luftën kundër korrupsionit si përparësitë për reformën në Ballkanin Perëndimor në një konferencë në internet të organizuar nga Këshilli Atlantik.

Ai vuri në dukje se perspektiva evropiane mbetet motori i reformës në vendet e rajonit dhe se “nuk është e drejtë të thuhet se BE flet dhe nuk vepron vetëm” kur bëhet fjalë për zgjerimin në Ballkanin Perëndimor. Sipas tij, integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është një proces “hap pas hapi”. “Ne do të fillojmë negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. “Ne vazhduam negociatat midis Serbisë dhe Kosovës me të dërguarin special Miroslav Lajcak dhe mendoj se e vendosëm atë dialog në rrugë,” tha Borrell. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

88 thoughts on “Borrell: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *