Mijalkov do të jetë në arrest shtëpiak dhe nën mbikëqyrje të vazhdueshme

Ish-drejtori i UBK-së Sasho Mijalkov, i akuzuar në çështjen “Target – Kalaja”, i cili ishte i padisponueshëm për agjencitë e zbatimit të ligjit që nga e diela, dhe për të cilin policia lëshoi ​​një urdhër arresti kombëtar dhe ndërkombëtar, u paraqit dje para Prokurorisë Publike për të ngritur vendimi për arrest shtëpiak. urdhëruar nga Gjykata Penale.

Mijalkov pretendon se ai nuk shpëtoi, por u tërhoq i izoluar për arsye shëndetësore. Ai kishte një ethe të lartë dhe simptoma koronare, dhe ai mësoi për situatën përreth tij dje në mëngjes. Ai u kërkoi falje qytetarëve, Kryeministrit, Qeverisë dhe të gjitha institucioneve të tjera për shqetësimin e shkaktuar. Ai gjithashtu tha se nuk do të ikë dhe nuk do të qëndrojë në vend.

Kryeministri Zoran Zaev, nga ana tjetër, beson se Mijalkov dëshironte të arratisej, por nuk kishte zgjidhje tjetër dhe bëri atë që ishte një mundësi e pashmangshme për të, për të raportuar në Prokurorinë Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e cila siguroi ndalimi i tij.

Aksionin për sigurimin e Mijalkov, siç deklaroi Zaev, ai personalisht e koordinoi dhe me mobilizimin e shpejtë të të gjitha institucioneve, të gjitha mundësitë që ai të largohej nga vendi u eliminuan.

Ai njoftoi një shqyrtim të vazhdueshëm të përgjegjësisë dhe theksoi se sigurohet drejtësia dhe se do të ketë më shpesh dhe një përgjigje e tillë e institucioneve do të pasojë. Sipas Zaev, institucionet kanë treguar kapacitet dhe se ata po mësojnë nga arratisja e Nikolla Gruevskit, duke theksuar se shteti nuk heq dorë nga përpjekjet për ta rikthyer dhe për ta sjellë para drejtësisë.

Ai tha se Prokuroria dhe Gjykata nuk duhet ta konsiderojnë raportin e Mijalkov si një rrethanë lehtësuese, as për këtë dhe as për ndonjë rast tjetër, sepse nuk duhet harruar se ai nuk ishte i disponueshëm për autoritetet gjyqësore dhe policinë. Ai theksoi që hetimi duhet të tregojë pse Mijalkov nuk u gjet në shtëpi gjatë zbatimit të urdhrit të gjykatës dhe se ai do të kërkojë përgjegjësi.

Prokurorja Vilma Ruskoska, megjithatë, thotë se Mijalkov vetë që raportoi në Prokurori është një rrethanë lehtësuese. Ai nuk u përgjigj nëse ata do të kërkonin burgim në vend të arrestit shtëpiak, ai vetëm tha që ata do ta konsideronin atë.

Ruskoska sqaroi se Mijalkov, përmes ndërmjetësve, kërkoi të raportonte në Prokurorinë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e cila në konsultim me Prokurorin Publik të Shtetit Ljubomir Joveski, ia mundësoi atë.

Joveski konfirmoi për MIA-n se Mijalkov u dha një vendim për një masë të caktuar të arrestit shtëpiak dje pasdite dhe ai u mor për të kryer masën.

Gjykata Themelore Penale – Shkup, me sugjerim të Prokurorisë, urdhëroi arrestimin shtëpiak të Mijalkov dhe mbikëqyrjen video dhe audio 24-orëshe gjatë fundjavës, si masë paraprake para shpalljes së vendimit për “Target-Fortress”, e cila duhet të zhvillohet më 26 shkurt.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Mijalkov do të jetë në arrest shtëpiak dhe nën mbikëqyrje të vazhdueshme

  • 10/18/2021 at 04:32
    Permalink

    129028 651267Im not sure exactly why but this internet site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this concern or is it a problem on my end? Ill check back later and see if the problem still exists. 551469

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *