MPB: Kontrolle në Shkup dhe Koçan, tre persona të arrestuar, mbi 6 kg drogë e kapur

Dje (23.02.2021) nga oficerët e policisë nga Departamenti për polici kriminale – Sektori për tregtinë e paligjshme të drogës, armëve dhe substancave të rrezikshme në një aksion të përbashkët të koordinuar me Departamentin për shtypjen e krimit të rëndë të organizuar, SIA Stip dhe OVR Kocani u privuan nga liria DB (41) nga fshati Drugovo, rajoni i Kërçovës, GP (31) nga Shkupi dhe AA (31) nga Kocani, për shkak të dyshimit të arsyeshëm për përfshirjen e tyre në prodhimin dhe shitjen e paautorizuar të drogës, ku mbi 6 kilogram marihuanë ishin sekuestruar.

Gjegjësisht, në fillim të shkurtit 2021, në koordinim me Prokurorin Publik nga Prokuroria Publike Kocani, u krye një hetim për shkak të dyshimit se në një fabrikë për prodhimin e kanabisit për qëllime mjekësore në fshatin Ularci, Kocani po rrit drogë narkotike marihuanë në mënyrë që të shitet në treg të paligjshëm, duke siguruar prova materiale se tre punonjës të personit juridik ishin përfshirë në prodhimin dhe shitjen e paautorizuar të marijuanës.
Më 23.02.2021 në një aksion të koordinuar në Kocani dhe në një qendër tregtare në DB të Shkupit u gjet duke shitur gjashtë kilogramë drogë dhe u arrestua. Pas një urdhri të marrë më parë nga një gjyqtar i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Kocani, në prani të Prokurorit Publik nga Prokuroria Publike Kocani dhe përfaqësuesve të Komisionit për vlerësimin e përmbushjes së kushteve në lidhje me hapësirën, pajisjet dhe personelin për rritjen e kanabisit për qëllime mjekësore në Ministrinë e shëndetësisë, u krye një kontroll në personin juridik në fshatin Ularci, rajoni i Koçanit, gjatë të cilit G.P. dhe A.A.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

41 thoughts on “MPB: Kontrolle në Shkup dhe Koçan, tre persona të arrestuar, mbi 6 kg drogë e kapur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *