OBSH: Vdekshmëria në të gjithë botën nga Covid-19 është ulur me 20%

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), në periudhën nga 15 deri më 21 shkurt, vdekshmëria në të gjithë botën nga Covid-19 është ulur me 20% krahasuar me mesataren e mëparshme njëjavore.

Trendi në rënie i vdekshmërisë ka vazhduar për gjashtë javë rresht, sipas raportit të rregullt javor të OBSH-së.

Rënia e incidencës së infeksionit të koronavirusit është veçanërisht e dukshme në Amerikën e Veriut dhe Jugut (19 përqind), Paqësorin Perëndimor (nëntë përqind) dhe Evropë (shtatë përqind), me vdekshmëri në rënie në Afrikë (20 përqind) dhe Juglindje Azi (gjashtë për qind).

Në Amerikën e Veriut dhe Jugut në shtatë ditët e fundit, janë konfirmuar rreth 1.06 milion infeksione të reja dhe mbi 34,000 vdekje, dhe në Evropë mbi 939,000 raste të reja të infeksionit me koronavirus dhe më shumë se 24,000 vdekje.

Numri i infeksioneve të reja është rritur gjatë javës së kaluar në Shtetet e Bashkuara në mbi 480,000, ndjekur nga Brazili me më shumë se 316,000 raste të reja të Covid-19.

Në shtatë ditët e kaluara, rreth 131,000 njerëz të sapo infektuar janë regjistruar në Francë, mbi 92,000 në Rusi, më shumë se 86,000 në Indi, mbi 78,000 në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 65,000 në Suedi dhe pothuajse 55,000 në Iran.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

39 thoughts on “OBSH: Vdekshmëria në të gjithë botën nga Covid-19 është ulur me 20%

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *