Izraeli do të heqë të gjitha masat epidemiologjike kundër Covid-19 në Prill

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është optimist se në prill ai do të heqë të gjitha masat kundër llojit të ri të koronavirusit dhe se vendi do të kthehet në normalitet.

Duke vënë në dukje se më shumë se një milion njerëz mbi 16 vjeç nuk janë vaksinuar kundër koronavirusit në vend, Netanyahu tha se njerëzit në të gjithë botën po presin për vaksina, megjithatë në Izrael, vaksinat po presin për njerëzit.

“Ne duhet ta ndryshojmë atë,” i tha ai Netanyahu.

Duke konfirmuar raportet se Izraeli po dërgon vaksina në vende të tjera, Netanyahu tha se në këtë mënyrë ata nuk e vënë në dyshim vaksinimin e ndonjë qytetari izraelit.

Ai thotë se qëllimi i tyre është të përfundojnë vaksinimin e të gjithë njerëzve mbi 16 vjeç në Izrael deri në fund të Marsit dhe se ata planifikojnë të kthejnë vendin në normalitet në Prill.

Media lokale raportoi se administrata e Tel Avivit planifikon të dërgojë një vaksinë COVID-19 në më shumë se 15 vende, duke përfshirë Palestinën, Italinë, Republikën Çeke dhe Hungarinë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

84 thoughts on “Izraeli do të heqë të gjitha masat epidemiologjike kundër Covid-19 në Prill

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *