Kryeparlamentari: Nuk kemi shumicë për të mbajtur seancë

Nuk dihet kur Kuvendi do të mbajë seancën e radhës. Kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi, në një takim me gazetarët sot nuk specifikoi se kur do të caktojë seancën e re, dhe seanca e fundit që filloi dhe rendi i ditës nuk u votua për shkak të mungesës së kuorumit ishte në 16 Shkurt.

Ka disa arsye për pamundësinë për të mbajtur një seancë, duke përfshirë mungesën e të gjithë deputetëve nga shumica qeverisëse – LSDM dhe BDI në seancat për shkak të krizës koronare ose arsye të tjera personale, problemin në grupin parlamentar të BDI, si dhe opozita e partive të opozitës për të marrë pjesë në seanca dhe për të krijuar një kuorum për punën e Parlamentit.

Në takimin e sotëm me gazetarët, Xhaferi njoftoi zgjidhjen e ngjarjeve të tilla në Parlament, veçanërisht për mos pjesëmarrjen e qëllimshme të seancave nga deputetët nga mazhoranca qeverisëse, përkatësisht më konkretisht nga grupi parlamentar i BDI-së. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

133 thoughts on “Kryeparlamentari: Nuk kemi shumicë për të mbajtur seancë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *