Mali i Zi rikthen shtetësinë e dyfishtë, këtu janë kushtet që duhet të plotësohen

Ligji rigoroz i shtetësisë malazeze, i cili, ndryshe nga shumë vende në rajon dhe Evropë, ndalon zotërimin e dy pasaportave, së shpejti mund të ndryshohet.

Siç ka mësuar “Blic”, në ditët në vijim do të formohet një komision ndër-ministror, ​​i cili do të punojë mbi ndryshimet në ligjin ekzistues për shtetësinë. Ai duhet të propozojë një zgjidhje ligjore për qytetarët që jetojnë në Mal të Zi sa më shpejt të jetë e mundur. Sipas informacionit tonë, deri më 23 shkurt, rreth 600 shtetas të Malit të Zi kishin aplikuar tashmë për shtetësinë malazeze.

Qeveria aktuale e konsideron ligjin aktual si rigoroz dhe diskriminues. Standardi që gjithashtu duhet të ndryshohet është se shtetësia malazeze mund të merret vetëm nga një person i cili paraqet një vendim për heqjen dorë nga shtetësia nga një vend tjetër. Ndryshimi i kësaj dispozite do të rregullojë çështjen e shtetësisë së dyfishtë, dhe kjo kryesisht u referohet qytetarëve që janë me origjinë malazeze dhe kanë shtetësi serbe.

Njoftimi i një zgjidhjeje për këtë çështje u iniciua nga Kryeministri malazes Zdravko Krivokapic, duke theksuar se qeveria ka një punë të madhe për të bërë. Kryeministri më parë foli për problemin me shtetësinë, duke deklaruar se është e drejtë të zgjedhësh, por siç shtoi ai, duhet të ishte ndryshe nga e drejta e votës.

“Pavarësisht nëse keni një shtetësi të dyfishtë ose të trefishtë, kjo është një e drejtë për të zgjedhur, por ju duhet të pranoni logjikën që kanë shumica e vendeve perëndimore, dhe kjo është që atje ku dikush paguan taksa, ata duhet të votojnë atje,” tha Krivokapic.

Nëse kjo çështje zgjidhet, do të nënkuptojë se pas 12 viteve të kaluara në Malin e Zi, qytetarëve u lejohet kjo e drejtë. Gjegjësisht, që nga Shkurti 2008, kur u miratua ligji i diskutueshëm, Mali i Zi ka ndaluar dy pasaporta.

Ky ndalim, i cili u insistua nga regjimi i DPS-së i udhëhequr nga Milo Gjukanoviç, ishte i justifikuar si “mbrojtje e identitetit malazez” dhe një pjesë e publikut konsideroi se DPS po mbronte qeverinë. Media lokale paralajmëron se nëse jepet drita jeshile, ekziston rreziku që “një e treta e malazezëve të betohen me besnikëri ndaj një vendi tjetër me shkrim”. Ndërsa malazezët në Serbi do të detyrohen të zgjedhin midis atdheut të tyre dhe vendbanimit të përhershëm. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Mali i Zi rikthen shtetësinë e dyfishtë, këtu janë kushtet që duhet të plotësohen

  • 12/05/2021 at 06:26
    Permalink

    295490 977282I dont generally comment but I gotta say thankyou for the post on this wonderful one : D. 6031

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *