Osmani në Sofje takim me Zaharieva: Bullgaria mbështet integrimin evropian të vendit por me kusht

Plani i veprimit për bashkëpunim të ndërsjellë dhe mundësia për finalizimin e tij, në mënyrë që të negociohet konferenca e dytë ndërqeveritare midis qeverive të Maqedonisë Veriore dhe Bullgarisë, ishin një nga temat në takimin e djeshëm në Sofje midis ministrave të jashtëm të të dy vendeve, Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva. Pas takimit, nga Sofja mbërriti një mesazh se Bullgaria mbështet integrimin evropian të vendit, duke përmbushur kushtet e duhura.

Ministria e Jashtme tha se takimi Osmani-Zaharieva diskutoi çështjet aktuale në lidhje me krizën Kovid-19 dhe mënyrat në të cilat të dy vendet po bashkëpunojnë në trajtimin e këtyre sfidave, me Ministrin e Jashtëm Bullgar që konfirmon se po bëhen përpjekje për të gjetur një mënyra për shpërndarjen e vaksinave të premtuara për vendin.

– Në vazhdim të takimit, u diskutua Plani i veprimit për bashkëpunim të ndërsjellë dhe mundësia për finalizimin e tij, me qëllim që të bihet dakord për konferencën e dytë ndërqeveritare midis dy qeverive, bashkëkryesues të të cilave janë pikërisht ministrat Osmani dhe Zaharieva. Bashkëbiseduesit shprehën kënaqësinë me bashkëpunimin e deritanishëm dhe shfrytëzuan rastin për të shkëmbyer pikëpamje dhe tema të tjera me interes të përbashkët për të dy palët, shtoi deklarata.

Siç është raportuar nga MIA nga Sofja, Ministria e Jashtme Bullgare tha se gjatë takimit jozyrtar, u diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, perspektiva evropiane e Republikës së Maqedonisë Veriore dhe sfidat me të cilat përballemi gjatë pandemisë Covid-19.

Sipas Ministrisë së Jashtme Bullgare, Zaharieva në takim riafirmoi mbështetjen parimore të Sofjes për integrimin evropian të Maqedonisë Veriore, duke përmbushur kushtet e duhura.

– Të dy ministrat rishikuan punën e përbashkët për të përmbushur detyrimet e Marrëveshjes së Miqësisë 2017 dhe diskutuan thirrjen e ardhshme të një konference ndërqeveritare, e cila do të mbahet kur të dy palët të miratojnë projekt protokollin. Pala Bullgare vuri në dukje se sipas Marrëveshjes së vitit 2017, në takimin e ardhshëm të Komisionit të Përbashkët Ndërqeveritar, duhet të bëhet një rishikim i plotë i zbatimit të Marrëveshjes, një raport vjetor për punën e Komisionit të Përbashkët Ekspert multidisiplinar për Çështjet arsimore duhet të miratohen.aktivitetet e bashkëpunimit në të ardhmen, tha Ministria e Jashtme Bullgare në një deklaratë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

128 thoughts on “Osmani në Sofje takim me Zaharieva: Bullgaria mbështet integrimin evropian të vendit por me kusht

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *