Përhapje e mutacionit të koronavirusit në Kaliforni – edhe më e rrezikshme?

Koronavirusi ndryshon vazhdimisht, por me gabime të vazhdueshme të rastësishme në kopjimin e kodit gjenetik, po shfaqen viruse të reja që kanë një avantazh mbi llojin bazë dhe janë kështu potencialisht më të rrezikshëm, ndër të tjera për shkak të transmetueshmërisë më të lartë.

Mutacione të tilla të virusit janë shqetësuese për shkencëtarët, aktualisht dominojnë mutacionin britanik B1.1.7 dhe variantet që janë shfaqur në Afrikën e Jugut dhe Brazil.

Një lloj i ri është shfaqur në Kaliforni, i cili tashmë është përhapur në shtetet e tjera të SHBA, por është provuar gjithashtu në Australi, Danimarkë dhe Meksikë. Ajo u zbulua për herë të parë në dhjetor, raporton revista profesionale “Science”. Studimet tregojnë se ky variant i Sars-KOV-2 mund të jetë jo vetëm më ngjitës, por gjithashtu të shkaktojë një rrjedhë më të rëndë të sëmundjes, duke çuar në nevoja më të shpeshta për kujdes intensiv dhe vdekje, megjithëse të dhënat aktuale janë ende të pakta.

Sipas një studimi, varianti i ri tashmë kishte një pjesëmarrje prej 50% në rreth 2,000 prova të marra në fund të janarit, ndërsa nuk ishte fare i pranishëm në provat në shtator. Mostrat u morën nga pacientët në 44 komuna të Kalifornisë. Shkencëtarët etiketojnë mutacionin e ri si B.1.427 dhe B.1.429.

Sidoqoftë, revista Science citon gjithashtu shkencëtarë që janë skeptikë për rrezikun në rritje të një mutacioni të ri të koronavirusit. Argumenti i tyre është se të dhënat janë ende “të holla”, dhe studimi i bërë nga një ekip i mjekut Charles Chiu nuk ka kaluar ende rishikimin e nevojshëm të pavarur shkencor.

Megjithatë, ka studime që gjithashtu tregojnë për përfundimin se B.1.427 dhe B.1.429 janë më ngjitëse: përqendrime dy herë më të larta të virusit janë të pranishme tek njerëzit e infektuar. Në laborator, mutacioni tregoi aftësi më të mirë për të depërtuar në qelizat njerëzore dhe strukturat e ngjashme me indet e mushkërive sesa viruset e kontrollit, shkalla që ishte 40% më e lartë. Përveç kësaj, mutacioni i ri në një shtëpi pleqsh është përhapur me një shpejtësi shumë më të shpejtë se sa variante të tjera virale që janë përcjellë në katër objekte të ngjashme.

Njohuria për të shkaktuar një përgjigje më të keqe imune në trup është gjithashtu shqetësuese. Antitrupat e prodhuar tek njerëzit pasi kanë kaluar Covid-19, të paktën në laborator, nuk e parandalojnë infeksionin me variantin e ri aq mirë. Mund të ketë një rrezik më të lartë të ri-infektimit për njerëzit që janë vaksinuar me Pfizer ose Modern. Por është akoma e paqartë nëse vaksinat janë më pak efektive kundër B.1.427 dhe B.1.429. Imuniteti deri më tani nuk është zhdukur aq shumë sa në variantin e Afrikës së Jugut.

New York Times shkruan se shkencëtarët u ndeshën me variantin e ri rastësisht. Në fund të dhjetorit, Chiu në të vërtetë kishte për qëllim të kontrollonte intensitetin me të cilin tendosja britanike është zgjeruar në Kaliforni, kështu që për atë qëllim ai renditi një gjenom nga testet pozitive të kurorës. Kështu u ndesh me mutacionin e ri. Pothuajse në të njëjtën kohë, shkencëtarët nga Qendra Mjekësore Cedar-Sinai në Los Anxhelos bënë të njëjtin zbulim. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

116 thoughts on “Përhapje e mutacionit të koronavirusit në Kaliforni – edhe më e rrezikshme?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *