Sot fillon samit dy-ditor online i BE-së. Pikë kryesore Covid-19

Anëtarët e Këshillit Evropian do të takohen sot dhe nesër përmes video konferencës për të diskutuar gjendjen aktuale të pandemisë Covid-19, sigurinë dhe marrëdhëniet me lagjen jugore të Bashkimit. Udhëheqësit e BE do të koordinojnë përgjigjen pandemike, duke u përqëndruar veçanërisht në miratimin, prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave dhe lëvizjen e njerëzve. Udhëheqësit do të kenë shkëmbimin e parë të pikëpamjeve mbi mësimet e nxjerra deri më tani nga pandemia, në mënyrë që të forcojnë qëndrueshmërinë e BE ndaj kërcënimeve shëndetësore. Ka pasur disa njoftime që udhëheqësit sot do të bien dakord të punojnë në certifikatat e vaksinimit për qytetarët e BE-së që kanë marrë vaksina anti-covid. Përfundimet për të ngadalësuar pandeminë kanë shkaktuar recesionin më të thellë ekonomik deri më tani në këto vende. Udhëheqësit do të diskutojnë gjithashtu mënyrat për të forcuar solidaritetin ndërkombëtar dhe bashkëpunimin e ardhshëm ndërkombëtar shëndetësor. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se tema e ditës së dytë të samitit do të jetë siguria dhe mbrojtja. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të bashkohet me një video konferencë për të shkëmbyer pikëpamje mbi bashkëpunimin BE-NATO. Ata do të diskutojnë rritjen e rezistencës së BE, veçanërisht kundër sulmeve kibernetike dhe kërcënimeve hibride. Takimi do të përqëndrohet në marrëdhëniet e BE-së me Lagjen Jugore. Në Dhjetor 2020, Këshilli Evropian miratoi konkluzione mbi këtë partneritet. Udhëheqësit theksuan se një Lagje Jugore demokratike, më e qëndrueshme, më e gjelbër dhe më e prosperuar është një përparësi strategjike për BE. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

158 thoughts on “Sot fillon samit dy-ditor online i BE-së. Pikë kryesore Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *