Teatri Shqiptar do të hapet në pranverë thotë ministrja e kulturës

A do të fillojë të funksionojë Teatri Shqiptar këtë pranverë apo do të jetë një afat tjetër që do të dështojë? Institucionet përsëri premtojnë se hapja e tij do të bëhet së shpejti. Duke iu përgjigjur pse Teatri Shqiptar nuk ka filluar ende funksionimin, Ministrja e Kulturës Irena Stefoska tha se e vetmja arsye është pandemia.

Rindërtimi i Teatrit Shqiptar filloi në 12 Janar 2014. U njoftua se do të mbaronte në vjeshtën e vitit të ardhshëm. Por pothuajse shtatë vjet më vonë, objekti ende nuk është porositur zyrtarisht. Më shumë se 10 milion euro janë shpenzuar. Kompania e parë që ai rindërtoi, Lamone Moreda, falimentoi. Kompania Schenzia vazhdoi, një kompani pronësia e së cilës në Itali nuk mund të përcaktohet. Pranverën e kaluar çatia filloi të pikonte. Afatet për hapjen e objektit u shkelën vazhdimisht. Ekziston një proces për rindërtimin e ndërtesës nga organet hetimore, dhe ish SPO gjithashtu u mor me çështjen. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Teatri Shqiptar do të hapet në pranverë thotë ministrja e kulturës

  • 10/10/2021 at 14:36
    Permalink

    151290 551167i was just surfing along and came upon your blog. just wanted to say good job and this post genuinely helped me. 703553

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *