Zaharieva: Bashkimi Evropian nuk funksionon si Jugosllavia

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Bujar Osmani dje u takua me Ministren Bullgare Ekaterina Zaharieva, dhe ajo ishte e ftuar në BTV këtë mëngjes. Gjatë vizitës, Zaharieva tha se ata biseduan për takimet e ardhshme të komisionit historik dhe se duhet të punohet për çështjet e pazgjidhura midis dy vendeve. Ishte kategorike që asnjë shtet anëtar i Bashkimit Evropian, as Shtetet e Bashkuara të Amerikës, as tani dhe as në të ardhmen, nuk duhet t’i thonë dhe të shtyjnë Bullgarinë të dorëzohet dhe të lejojë bisedimet e pranimit për Maqedoninë me BE, nëse kjo nuk vendoset nga Vetë Bullgaria.

“Ata duhet të kuptojnë se Bashkimi Evropian nuk funksionon si Jugosllavia.” “Askush nuk mund të na tregojë se çfarë të bëjmë në Umia,” tha Zaharieva.

Gjithashtu u njoftua zyrtarisht se Osmani dhe Zaharieva diskutuan “bashkëpunimin sektorial dhe përgatitjet për takimin e komisionit ndërqeveritar si një instrument që del nga Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë menjëherë pas harmonizimit të planit të veprimit të bashkëpunimit sektorial”.

Duke folur në lidhje me thirrjen e Presidentit Rumen Radev për të mbrojtur interesat e qytetarëve Bullgarë në RSM, ajo tha se nëse kreu i shtetit mund të mos e dijë, por autoritetet Bullgare gjithmonë kanë reaguar në mbrojtje të Bullgarëve.

Ne reagojmë në mbrojtje të njerëzve me vetëdije bullgare atje që janë subjekt i ngacmimit ose diskriminimit. Ne veprojmë çdo ditë dhe në çdo sinjal, nuk e bëjmë punën tonë vetëm me njoftime për shtyp. Unë personalisht reagoj, ne dërgojmë demarsh, kështu që institucionet në Maqedoni reagojnë. Edhe pse është e vërtetë, disa muaj më parë autoritetet maqedonase filluan të reagojnë, por jo gjithmonë mund t’i kujtojmë. RSM duhet të mbrojë të drejtat e të gjithë qytetarëve të saj, duke përfshirë ata me vetë-ndërgjegjësim bullgar, tha Zaharieva.

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev kërkoi një përgjigje disa ditë më parë nga institucionet në Bullgari dhe Republikën e Maqedonisë Veriore ndaj sinjaleve të bashkatdhetarëve të tij që jetojnë në Maqedoni. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *