Mishel: Vaksinimi është prioritet numër një për BE-në

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se prodhimi dhe shpërndarja e vaksinave, si dhe vaksinat kundër Covid-19 në të gjithë Bashkimin Evropian, janë përparësia numër një dhe theksoi se kjo përfshin punën për rritjen e prodhimit të vaksinave .

“Situata aktuale është e vështirë, por unë do të doja të dërgoja një mesazh optimizmi. “Ne kemi mjetet për të siguruar që BE luan një rol kryesor në kapërcimin e krizës në muajt e ardhshëm.”

“Ne duam më shumë parashikueshmëri dhe transparencë nga kompanitë farmaceutike,” tha Michelle në llogarinë e saj zyrtare në Twitter pas samitit të BE, i cili u zhvillua në internet.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, vlerësoi se masat e mbrojtjes janë në fuqi, të cilat janë në fuqi në të gjithë Evropën, dhe shtoi se shqyrtimi i varianteve të reja të covidit është duke u zhvilluar.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Mishel: Vaksinimi është prioritet numër një për BE-në

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *