17 vjet nga vdekja e Presidentit Boris Trajkovski dhe anëtarëve të delegacionit

Siç është njoftuar, Presidenti Stevo Pendarovski do të vendosë lule në varrin e Presidentit Trajkovski dhe vendet e prehjes së përjetshme të anëtarëve të rënë të delegacionit të tij në varrezat e qytetit “Butel” në Shkup.

Delegacionet e Zyrës së Presidentit gjithashtu do të vendosin lule para memorialit në vendin e aksidentit në Rotimlje, afër Mostarit, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe te varri i një prej anëtarëve të delegacionit në Veles. Një aksident ajror në 26 shkurt 2004, vrau Presidentin Boris Trajkovski dhe një delegacion tetë-anëtarësh që udhëtuan në një konferencë ndërkombëtare në Mostar. Përveç Presidentit Boris Trajkovski, zëdhënësi Dimka Ilkova Boskovic, këshilltarët Risto Blazevski dhe Anita Lozanovska, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Mile Krstevski, truprojat Ace Bozinovski dhe Boris Velinovski, si dhe piloti dhe bashkëpiloti i avionit, humbën jetën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “17 vjet nga vdekja e Presidentit Boris Trajkovski dhe anëtarëve të delegacionit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *