Babis: Çekia drejt katastrofës totale në spitale për shkak të Covid-19

Numri i njerëzve të infektuar që nga fillimi i pandemisë u rrit me 14 457  brenda 24 orëve.

“Për shkak të numrit dramatik të infeksioneve të koronavirusit, Republika Çeke do të kufizojë në mënyrë drastike lirinë e lëvizjes së njerëzve në të gjithë vendin”, njoftoi ministri i Brendshëm, Jan Hamacek.

Nga e hëna, njerëzit do të lejohen të largohen nga distriktet e tyre përkatëse në raste të jashtëzakonshme.

Udhëtimet për në punë, te mjeku dhe tek autoritetet janë akoma të lejuara, me kusht që njerëzit të mund të japin prova të besueshme.

Kryeministri Andrej Babis paralajmëroi këtë javë se vendi po shkonte drejt një “katastrofe totale” në spitale, nëse infeksionet nuk fillojnë të ulen.

Parlamenti miratoi legjislacionin që lejon kufizime të gjera, të tilla edhe si mbyllja e dyqaneve. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

66 thoughts on “Babis: Çekia drejt katastrofës totale në spitale për shkak të Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *