120 mijë euro për 5 muaj shpenzon kuvendi i Maqedonisë së Veriut për mëditje

Që nga konstituimi i saj në gusht të vitit të kaluar, deri më 1 shkurt të këtij viti, 75 deputetë kanë marrë kompensim deri në 122 mijë euro për shpenzimet e udhëtimit, megjithëse përbërja parlamentare për shkak të pandemisë dhe sigurimit të kuorumit nuk po punon shumë.

Siç raporton sdk.mk, nga fillimi i mandatit parlamentar deri më 1 shkurt, deputeti i VMRO-DPMNE Danjanco Eftimov nga Vasilevo, i cili mori 4870 euro, pagoi më së shumti për shpenzimet e udhëtimit. Në vendin e dytë ishte Surija Rashidi nga fshati Radolishta nga Aleanca për Shqiptarët që mori kompensim prej 4,777 euro.

Tjetra janë dy deputetë të tjerë të opozitës VMRO-DPMNE – Petar Risteski nga Prilep me 4,092 euro dhe Jadranka Pockova nga Strumica me 3,968 euro. Tjetra është deputetja e BDI-së, Arbana Pasholi nga Dibra, e cila mblodhi 2,633 euro.

Pas tyre vijnë Angelina Petkova nga Gjevgjelia nga VMRO-DPMNE (3.538 euro), Sonja Mihailovska nga Delçevo nga radhët e LSDM (3,238 euro), anëtarët e tjerë të partisë Panço Minov (3 189 euro), Dragica Gjavochanova (3,018 euro), Beti Rabadzievska-Naumovska (2,91 euro)), Lolita Ristova (2,387 euro) dhe Zaklina Lazarevska (2,369 euro).

Zorancho Jovancev nga VMRO-DPMNE mori kompensim prej 2,568 euro, dhe Dafina Stojanovska gjithashtu nga VMRO-DPMNE, megjithëse jeton në Gostivar, mblodhi 2,435 euro. Bileta mujore e autobusit nga Gostivari për në Shkup dhe anasjelltas, në një periudhë prej pesë muaj kushton 25 mijë denarë, ose rreth 400 euro.

Koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE, Nikola Micevski mori 2,245 si kompensim për shpenzimet e udhëtimit, dhe koordinatori i LSDM-së Jovan Mitreski mori 1,683 euro. Deputeti nga VMRO-DPMNE mblodhi 2,109 euro. tockamk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “120 mijë euro për 5 muaj shpenzon kuvendi i Maqedonisë së Veriut për mëditje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *