Maqedonia e Veriut merr borxh të ri prej 700 milion euro

Maqedonia ka lëshuar një eurobond të ri shtatë-vjeçar me një vlerë totale prej 700 milion euro. Me ato para, 500 milion do të përdoren për të shlyer një eurobond të lëshuar më parë, dhe pjesën tjetër për mbështetjen e buxhetit. Lidhja do të duhet të shlyhet në Mars 2028. Norma vjetore e interesit do të jetë 1.6%. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

21 thoughts on “Maqedonia e Veriut merr borxh të ri prej 700 milion euro

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *