MF: 700 milion eurobon i ri për tu mbuluar eurobon i vjetër

Qeveria do të marrë hua 700 me eurobonon e re, por brenda pak muajsh ajo duhet të shlyejë 500 milion euro për eurobonon që ka lëshuar në 2014. Procesi për lëshimin e eurobondit të tetë me radhë përfundoi dje. Ai do të kthehet për shtatë vjet me një normë interesi prej 1.625 përqind. Të gjitha detajet duhet të shpallen nga Ministri i Financave Fatmir Besimi sot

“Siç u tha në miratimin e Buxhetit për vitin 2021, me mjetet e siguruara nga emetimi i kësaj eurobondi, borxhi i jashtëm do të shlyhet, pra Eurobondi i emetuar në vitin 2014, i cili pritet të shlyhet këtë vit. Pjesa tjetër do të përdoret për të financuar një pjesë të deficitit buxhetor. Eurobondi nga 2014 është në shumën 500 milion euro dhe është emetuar me një normë interesi prej 3.975 përqind, që do të thotë se tani norma e interesit është 2.35 pikë përqindje më e ulët “, informoi Ministria e Financave.

Përndryshe, vendi më parë ka hyrë në tregun ndërkombëtar të kapitalit me eurobono shtatë herë. Dy të fundit janë në shumën më të lartë – prej 700 milion euro. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

66 thoughts on “MF: 700 milion eurobon i ri për tu mbuluar eurobon i vjetër

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *