Kërkohet Qeveria për shpëtimin kombëtar

Zaev hedh dorën e opozitës VMRO DPMNE për bashkëpunim dhe një qeveri të madhe, pasi në një intervistë për Free Press ai theksoi se njerëzit janë të përçarë por gjithashtu thotë se duhet të ketë bashkëpunim nga pala tjetër. Si arsye shtesë për këtë propozim, ai përmend sektorizimin e administratës por edhe pastrimin nga klientelizmi në gjyqësor. Ai thotë se pret mbështetje për këtë ide nga të gjitha organet dhe organet e partisë por edhe nga partnerët e koalicionit në pushtet.

Nga ana tjetër, VMRO DPMNNE e opozitës, sheh pasiguri në shumicën parlamentare në deklaratën e Kryeministrit, por gjithashtu thotë se ata janë të gatshëm të marrin në konsideratë atë opsion nëse ajo qeveri drejtohet nga një njeri jo-partiak.

Sidoqoftë, partneri i koalicionit i LSDM – BDI thotë se opozita duhet të jetë një korrigjim i qeverisë dhe çdo vend demokratik duhet dhe duhet të ketë një opozitë

– Opozita jep vërejtjet e saj, edhe nëse nuk janë në vend, sepse ky është roli i opozitës, jo vetëm në vendin tonë, por në të gjitha vendet e përparuara, thonë BDI.

Disa nga ekspertët për zhvillimet aktuale politike në vend dhe në paraqitjen e ftuar së fundmi në Studio 10 në TV 24 theksuan se ekziston një periudhë në të cilën opozitës VMRO DPMNE do t’i duhet të bëjë seriozisht analiza brenda partiake dhe ndoshta kanë vizatuar qartë konturet e shikimit.

Trazirat midis qeverisë dhe opozitës kanë qenë gjithnjë e më të rëndësishme në periudhën e kaluar pasi opozita VMRO DPMNE pretendoi se ata kanë një shumicë në parlament, por përsëri në votimin e besimit në qeverinë aktuale u votua nga shumica e deputetëve. VMRO DPMNE më parë ka kërkuar një qeveri teknike së bashku me të gjithë aktorët politikë në vend si dhe bllokun shqiptar të opozitës. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *