VMRO-DPMNE: Qeveria me eurobondin e ri i detyron çdo familje me katër antarë me 2,400 euro të reja

Zaev lëshoi ​​një eurobond prej 700 milion euro, për të cilën duhet të paguajë interes prej 80 milion, dhe në tregun e brendshëm huazoi 70 milion, gjithsej 850 milion.

Më pak se një vit ka kaluar që nga pandemia dhe Maqedonia ka më shumë se 1 miliard e 150 milion euro borxh të ri. Kjo gjithashtu do të thotë që SDSM dhe Zaev, një familje me katër anëtarë, kanë një borxh të ri prej 2,400 euro plus interes për një vit.
Qytetarët kanë më pak para dhe më shumë pasiguri për të shpenzuar, dhe qeveria nuk ka ndërmend të stabilizojë ekonominë, as vaksina, as kthim në normalitet.

Edhe më shqetësuese janë të dhënat për investimet bruto, të cilat në vitin 2020 u ulën me 10.2% krahasuar me 2019, dhe vetëm në tremujorin e fundit të vitit 2020 me 13%. Kjo tregon qartë se kjo qeveri nuk kishte ndonjë investim kapital, dhe sektori privat u prek ndjeshëm nga kriza, pa asnjë perspektivë për të investuar.
Sikur të mos ishte e mjaftueshme për ta gjithë kjo, ata prapë mburren pa asnjë turp se interesi për këtë borxh ishte historikisht më i ulët deri më tani. Një tjetër manipulim. Serbia dhe Kroacia huazuan para nesh për periudha më të gjata, me norma më të ulëta interesi. Të dy vendet përdorin paratë e huazuara për të paguar vaksinat për të cilat ranë dakord në kohë dhe ua shpërndanë popullatës. sitel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

14 thoughts on “VMRO-DPMNE: Qeveria me eurobondin e ri i detyron çdo familje me katër antarë me 2,400 euro të reja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *