Në 24 orët e kaluara, 24 pacientë të rinj janë shtruar në spital në Qendrat Covid në Shkup

Një total prej 763 pacientësh pozitivë dhe të dyshuar për koronavirus po trajtohen në departamentet infektive në vend dhe ka rreth 350 shtretër spitalë të zbrazët në qendrat kovide, tha Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e kaluara, 24 pacientë të rinj janë shtruar në spital në Qendrat Covid në Shkup për shkak të ndërlikimeve të koronavirusit. Një total prej 306 personash të dyshuar dhe të konfirmuar për Covid-19 po trajtohen në pavijonet e sëmundjeve infektive në kryeqytet.

Një total prej 457 pacientësh me koronavirus pozitiv dhe të dyshuar u raportua se po trajtoheshin në qendrat spitalore në qytete të tjera.

25 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë ndaj Covid-19 u shtruan në spital në Manastir. 36 pacientë janë të shtruar në spitalin e Shtipit. Ka 13 pacientë në Departamentin e Sëmundjeve Infektive në Tetovë, 26 pacientë janë duke u trajtuar në Veles, dhe 72 pacientë në Kumanovë janë pozitivë dhe dyshues ndaj Kovid-19. 56 pacientë u shtruan në spital në qendër në Ohër, 78 në Prilep, 17 në qendër në Gostivar dhe 20 në Strugë. 29 pacientë u shtruan në spital në Strumicë, shtatë në Kocani, gjashtë në Kërçovë, 50 në Kavadarci, nëntë në Gjevgjeli dhe 13 pozitivë dhe të dyshuar për koronavirus në Dibër.

Gjatë ditës, bëhen shkarkime për pacientët e shëruar, të cilat do të lirojnë shtretër shtesë. Përndryshe, të gjitha repartet e spitaleve klinike kanë pajisje për furnizimin me oksigjen. Ministria ka një pasqyrë të situatës me objektet dhe nëse është e nevojshme, departamentet do të zgjerohen më tej, thuhet në deklaratë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *