DW: Sofja nuk vendos veton, por kërkon garanci nga Shkupi

Bullgaria nuk vë veton, Bullgaria kërkon garanci nga Republika e Maqedonisë Veriore, tha në një intervistë ekskluzive me BGNES, Rosen Plevneliev, ish Presidenti i Bullgarisë nga 2012-2017. Ai i lokalizon arsyet e kërkesës për garanci në faktin se deri më tani të dy marrëveshjet kanë dështuar – Deklarata e Marrëdhënieve të Fqinjësisë së Mirë nga 1999 dhe Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë nga 2017. Prandaj, Bullgaria nuk është e garantuar që Maqedonia Veriore do të fillojë ta trajtojë atë si një fqinj të mirë.

“Zgjidhja është shumë e thjeshtë. Bullgaria tha: ne nuk e kontestojmë identitetin, ne nuk e kontestojmë gjuhën, ne nuk e kontestojmë shtetësinë tuaj, por ne duam garanci se do të jemi fqinjë të mirë, sepse fqinjësia e mirë është një vlerë në BE. Ne duam garanci për sundimin e ligjit, sepse të dy marrëveshjet kanë dështuar deri më tani. Ose ato garanci do të vijnë nga RS Maqedonia me një azhurnim të caktuar të marrëveshjes ekzistuese, ose ato garanci mund të vijnë nga KE. Ky ishte pozicioni i Bullgarisë. Ne jemi gati të japim dritën jeshile për të filluar procesin e negociatave, por duam garanci. Ne e kuptojmë se ndryshimi në librat shkollorë nuk do të ndodhë nga sot për nesër. “Ne jemi të vetëdijshëm se ndryshimi i qasjes nuk do të ndodhë menjëherë, por ne duam garanci se do të ndodhë,” shpjegoi Plevneliev.

I pyetur në lidhje me vlerësimin e marrëdhënieve Bullgaro-Maqedonase në Mars 2021, ai tha se “ato kurrë nuk kanë qenë të lehta në vitet e një historie kaq të pasur, e cila është e zakonshme dhe e cila mund të shkelë mbi një themel të fortë dhe të ndërtohet mbi të”.

“Për fat të keq, trendi është negativ, opinioni nuk është i mirë. Nevojitet vullneti politik për të zgjidhur problemet. “Ata nuk janë të vështirë, por janë të vështirë për t’u zgjidhur dhe duhet vullnet,” tha Plevneliev.

Në lidhje me vërejtjen se shoqëria maqedonase po përballet me një gënjeshtër se Bullgaria kundërshton identitetin e saj, Plevneliev thotë se njerëzit duhet të filtrojnë atë që është propagandë dhe atë që është pozicioni i duhur.

“Ne nuk e kontestojmë të drejtën e RS Maqedonisë për të pasur një shtet, për të pasur një gjuhë dhe për t’i quajtur ata si të duan. Unë vetë, si President i Bullgarisë, kam thënë një mijë herë: Bullgaria nuk dëshiron më shumë territor. “Bullgaria dëshiron që kufijtë në Ballkan të bien, të mos zhvendosen,” tha Plevneliev. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

15 thoughts on “DW: Sofja nuk vendos veton, por kërkon garanci nga Shkupi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *