KSI propozon vendosjen e orës policore në të gjithë vendin nga ora 22 deri në 5 të mëngjesit

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Venko Filipce, me propozimin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, sot në GKKSH propozoi vendosjen e një ndalimi të orarit nga ora 10 në 5 në mëngjes, në territorin e të gjithë vendit.

Komisioni gjithashtu do të vendosë se në cilën ditë do të fillojë ndalimi i ditës dhe sa do të zgjasë.

Ministri shpjegoi se ky propozim i Komisionit është për faktin se javët e fundit më të infektuarit janë për shkak të transmetimit të virusit përmes tubimeve, por edhe mosrespektimit të masave të paraqitura për mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse, mbajtjen e distancës dhe mos grupimin .

Analizat e Komisionit përcaktuan që për shkak të mosrespektimit të masave, do të ketë raste të reja të infektuara por edhe rritje të numrit të të shtruarve në spital, prandaj Komisioni beson se një masë e tillë rigoroze do të ketë efekt.

Qeveria e RSM në seancën e nesërme do të duhet të vendosë mbi propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit për Sëmundjet Infektive.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “KSI propozon vendosjen e orës policore në të gjithë vendin nga ora 22 deri në 5 të mëngjesit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *