Numri i shtrimeve në spital është rritur për 50 %. Incidenca më e lartë në Shkup

Sot, qeveria pritet të pranojë propozimin për futjen e një mase më të rreptë shtrënguese, një shtetrrethim i njoftuar dje nga Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, për të cilin ai tha se do të fillojë nesër, e Mërkurë dhe do të zgjasë për dy javët e ardhshme. Ndalimi i trafikut do të jetë i vlefshëm nga ora 10:00 deri në 5 të mëngjesit. Ministri Filipce shpjegoi se shtrëngimi i masave pason një analizë gjithëpërfshirëse të pamjes epidemiologjike në vend nga Komisioni për Sëmundjet Infektive, i cili konsideron se aktualisht kurrikula e policisë që zgjat dhjetë javë, për sa kohë një cikël epidemiologjik, është e nevojshme në mënyrë që të mos për të mbingarkuar objektet spitalore. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se në këtë moment presioni mbi spitalet nuk është aq i fortë sa ishte gjatë valës së vjeshtës së virusit corona, por përsëri masa është propozuar sepse në dhjetë ditët e fundit numri i pacientëve është dukshëm duke u rritur.

– Incidenca është më e larta në Shkup, Kavadarci, Negotinë, Prilep dhe Ohër. Kjo pasqyrohet në një mënyrë që ka një fluks të shtuar të pacientëve në spitale. Në Kavadarci, Sëmundjet Infektive dhe Repartet Shtesë janë mbushur plotësisht dhe spitali modular ka filluar funksionimin. Theshtë e njëjta gjë në Prilep, dhe ne shohim këtu në Shkup ka gjithnjë e më shumë raste që kërkojnë shtrim në spital dhe kjo është arsyeja pse spitali modular u kthye në Klinikën e Sëmundjeve Infektive dhe tani të gjitha klinikat e brendshme janë përsëri gati, tha Filipce.

Spitali modular në Kumanovë ka funksionuar që prej ditës së djeshme, ku u pranuan disa pacientë që kanë nevojë për trajtim spitalor. Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm në Kumanovë, Dr. Snezana Zaharieva, në një bisedë me Factor, theksoi se ka 33 shtretër në spitalin modular dhe personeli mjekësor përbëhet nga mjekë të përgjithshëm, internistë, neurologë dhe infermierë. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *