Maqedoni/Numri i rasteve të reja me covid-19 javën e kaluar u rrit me 23%

Gjatë javës së fundit (1 deri më 7 mars), 21,090 teste janë kryer në covid-19, nga të cilat janë regjistruar 4,463 raste të reja. Kjo është 23 për qind më shumë se një javë më parë.

Përqindja e pozitiveve në baza ditore varion nga 13.2 në 26.7 përqind ose një mesatare prej 20.9 përqind.

Shumica e rasteve të reja javën e kaluar janë nga Shkupi – 48.3%.

Personat e infektuar janë të regjistruar në të gjitha grupmoshat, dhe më e zakonshmja është grupmosha e personave mbi moshën 60 vjeç, e cila përfshin 23 përqind të rasteve të reja.

Për më tepër, në grupmoshën 30-39 vjeç ishin 20.1 përqind, nga 40-49 vjeç ishin 17.8, nga 50-59 vjeç ishin 17.4 dhe nga 20-29 vjeç ishin 14 përqind e të infektuarve.

Më pak të infektuarit janë në grupin 10-19 vjeç – 5.2 dhe tek fëmijët deri në 9 vjeç – 2.3 përqind.

Gjatë javës së fundit, 57 vdekje janë regjistruar nga 16 qytete, që është një rënie prej 17.4 përqind krahasuar me javën e kaluar.

Për sa i përket moshës, 50 persona ishin mbi 60 vjeç, 5 persona të moshës 50-59 vjeç dhe një person në grupmoshat 30-39 dhe 40-49 vjeç.

Kur bëhet fjalë për pacientët e kuruar, numri i tyre javën e kaluar ishte 3,895, që është një rritje prej 2.2 herë krahasuar me një javë më parë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Maqedoni/Numri i rasteve të reja me covid-19 javën e kaluar u rrit me 23%

  • 10/19/2021 at 07:15
    Permalink

    765458 977412There is noticeably a bundle to realize about this. I assume you made various good points in attributes also. 153953

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *