Gashi për DW: Pa gjurmë gishtash – bojkot të zgjedhjeve lokale, pa shtetësi – bllokim të ligjeve

Nëse nuk ka përdorim të gjurmëve të gishtërinjve, ne do të konsiderojmë bojkotimin e zgjedhjeve, dhe nëse ligji për shtetësinë nuk miratohet – ne do të bllokojmë të gjitha ligjet që do të arrijnë në Parlament, njoftoi lideri i Alternativës, Afrim Gashi, në një intervistë për DW .

Alternativa dhe partneri i saj i koalicionit, Aleanca për Shqiptarët, nisi platformën kombëtare “sistemesia.mk” (shtetësi) në janar, përmes së cilës të gjithë qytetarët, pavarësisht nga përkatësia etnike, do të jenë në gjendje të paraqesin problemin e tyre të marrjes së shtetësisë. Paraqiti një projektligj mbi shtetësinë në Parlament, i cili, sipas tyre, duhet të përmirësojë procedurat në lidhje me atë çështje, dmth. të përmirësojë zgjidhjen aktuale ligjore.

Gashi thotë se ata janë të pakënaqur sepse qeveria nuk e pranoi faturën e tyre dhe VMRO-DPMNE e bllokoi atë me ndryshime.

“Ne nuk pajtohemi me asnjërën për këtë çështje. Kjo nuk e përmirëson qasjen e VMRO-DPMNE ndaj shqiptarëve. Ata po bëjnë një gabim të madh. Por, pavarësisht se kush e kundërshton faturën tonë, ne do të kërkojmë që ai të kalojë. Ne jemi të vendosur të mos dorëzohemi. “Kjo është arsyeja pse ne do të bllokojmë çdo ligj që vjen në Parlament,” njoftoi udhëheqësi i Alternativës. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

23 thoughts on “Gashi për DW: Pa gjurmë gishtash – bojkot të zgjedhjeve lokale, pa shtetësi – bllokim të ligjeve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *