DPMNE interpelancë në kuvend ndaj ministrit të shëndetësisë

Opozita në Parlament paraqiti një interpelancë për Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipce. VMRO DPMNE thotë se Filipçe është më përgjegjësja, sepse sipas tyre, menaxhimi katastrofik i krizës korona, ata e fajësojnë atë për menaxhim të dobët të prokurimit të vaksinave, si dhe masa të papërshtatshme për të ndaluar epideminë.

Mbështetja për interpelancën për Filipçe është njoftuar gjithashtu nga grupi parlamentar i Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativën.

Dhe, në përgjigje të kërkesës për interpelancë nga LSDM, ata thonë se sjellja e papërgjegjshme dhe shkatërruese e VMRO DPMNE kulmon me kërkesën e sotme.

Sipas procedurave parlamentare, kërkesa për interpelancë duhet të paraqitet nga Kryetari i Kuvendit në seancën tjetër të re. Ka tashmë dy interpelanca të tjera në procedurat parlamentare për anëtarët e qeverisë së Kryeministrit Zoran Zaev – për Ministrin e Drejtësisë dhe Zëvendës Kryeministrin për Luftën kundër Korrupsionit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

18 thoughts on “DPMNE interpelancë në kuvend ndaj ministrit të shëndetësisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *