Maqedonia e Veriut, kovid-19, masa të reja nëse këta nuk japin rezultat

Gjithsej 543 pacientë po trajtohen në pavijonet e sëmundjeve infektive në kryeqytet. Numri i ri i të infektuarve ka hapur gjithashtu një klinikë të kirurgjisë plastike si një qendër kovide. Në 24 orët e fundit, ka pasur 46 pranime në Klinikat e Mjekësisë së Brendshme dhe Kirurgjisë. Kishte 24 pacientë të pranuar në Qendrën Covid në CGH në 8 Shtator dhe 7 u pranuan në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, 6 pacientë të rinj u pranuan në Spitali Kozle. Ka vetëm 60 vende të lira pune në qendrat covid në Shkup, 56 pacientë janë lëshuar si pacientë të kuruar. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe thotë se ora e ndalimit si masë duhet të japë rezultate në dhjetë ditë, por ai nuk përjashton mundësinë e marrjes së një vendimi të hënën për të miratuar masa të reja më të rrepta.

Rreth 11 mijë doza të vaksinave kanë arritur në Maqedoni deri më tani dhe vetëm punonjësit e kujdesit shëndetësor janë vaksinuar. Filipce pret që vaksinimi masiv i popullatës të bëhet me vaksinat kineze ose Astrazeneka.

Filipçe ishte sot në Kocani ku u lansua pjesa modulare e spitalit, ku do të ketë 30 shtretër për pacientët me koronavirus. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *