OBSH: Rritje shqetësuese e numrit të të infektuarve në botë me Covid

Është shqetësuese që numri i infeksioneve Covid-19 në të gjithë botën po rritet për të katërtën javë me radhë, pasi ka rënë me gjashtë javë në Janar dhe Shkurt,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adanom Gebrejesus.
Ai tha se për momentin, numri i vdekjeve vazhdon të bjerë, por me një ritëm më të ngadaltë. Kreu i OBSH-së theksoi se këto janë tendenca shqetësuese që tregojnë ndikimin e mutacioneve në virus, hapjen e shoqërive dhe vaksinimin e pabarabartë të popullatës.
Në 24 orët e fundit, më shumë se 535,000 raste të reja të covid-19 janë raportuar në të gjithë botën, dhe gati 10,000 njerëz kanë vdekur. Shumica e rasteve të reja janë regjistruar në Evropë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

44 thoughts on “OBSH: Rritje shqetësuese e numrit të të infektuarve në botë me Covid

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *