Paga minimale për muajin mars do të rritet me rreth 400 denarë dhe do të arrijë në 15,400 denarë

Kjo rritje vjen si rezultat i rregullimit dhe rritjes së pagës mesatare, e cila pavarësisht krizës, statistikat llogaritën se ajo u rrit me 8.8%, si dhe rritja e shpenzimeve. Por PBB-ja negative vitin e kaluar nuk lejon rritje më të lartë të minimumit. Dhe kjo është pikërisht ajo që duan sindikatat. Nuk duhet të ketë asnjë punëtor në vend që do të marrë një pagë nën 16,000 denarë.

Federata e Sindikatave konsideron se rritja e re e pagës minimale është e parëndësishme, duke pasur parasysh se në të kaluarën, punëtorët vetëm për trajtim për shkak të sëmundjes ose izolimit nga Covid-19 kishin rritur koston e vitaminave dhe ilaçeve me të paktën 6,000 denarë në muaj , dhe këtu janë rritur çmimet e të gjitha produkteve të nevojshme për një familje me katër.

Por qeveria, sipas njoftimeve të Ministrit të Punës, nuk pranon sugjerimet e sindikatave. Do të respektohet pajtueshmëria ligjore.

Sindikatat gjithashtu kujtojnë se rritja e pagës minimale duhet të nënkuptojë një rritje spirale të pagave të tjera. Ata theksojnë që punëdhënësit duhet të llogarisin dhe të shpenzojnë punë në pagën bazë, të punojnë në ndërrime, punë jashtë orarit, si punë pushimi.

Paga mesatare në vend, sipas Zyrës Shtetërore të Statistikave, është 28,294 denarë. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Paga minimale për muajin mars do të rritet me rreth 400 denarë dhe do të arrijë në 15,400 denarë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *