Ugur: Virusi do të jetë nën kontroll në shumicën e vendeve evropiane dhe Shtetet e Bashkuara deri në fund të verës

Themeluesi i kompanisë gjermane “Biontek”, Ugur Sahin, i cili zhvilloi vaksinën kundër Covid-19 me kompaninë amerikane “Pfizer”, thotë se virusi do të jetë nën kontroll në shumicën e vendeve evropiane dhe në Shtetet e Bashkuara deri në fund të verës
Ai beson se këto probleme janë të përkohshme, se është e mundur të vaksinohen 70 përqind e gjermanëve deri në fund të shtatorit dhe se virusi nuk do të jetë më një problem i tillë. “Në shumë vende evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, ne nuk do të kemi më nevojë për mbyllje të përgjithshme deri në fund të verës,” i tha Sahin gazetës gjermane Welt am Sonntag. Ai thotë se do të ketë epidemi të viruseve, por se do të ketë “zhurmë në sfond”. “Do të ketë mutacione, por ato nuk do të na trembin,” shtoi Sahin. Deri më tani, pothuajse nëntë përqind e popullsisë në Gjermani ka marrë të paktën një dozë të vaksinës. Observer/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Ugur: Virusi do të jetë nën kontroll në shumicën e vendeve evropiane dhe Shtetet e Bashkuara deri në fund të verës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *