Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

Kuvendi gjithashtu me 107 “për” 6 kundër dhe asnjë abstenim deputetët kanë zgjedhur edhe tre nënkryetarë nga partitë me më shumë përfaqësues, respektivisht nënkryetarë të Kuvendit nga Lëvizja Vetëvendosje është zgjedhur Saranda Bugujevci, nga Partia Demokratike e Kosovës, Bedri Hamza,  kurse Kujtim Shala nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Nënkryetarët e rinj, nga partitë me shumicë shqiptare, janë zgjedhur me 107 vota për dhe gjashtë vota kundër.

Nga komuniteti serb, nënkryetar është zgjedhur Sllavko Simiq, derisa nënkryetar i pakicës joserbe është zgjedhur deputeti Bekim Arifi.

Të dy këta nënkryetarë janë zgjedhur me 91 vota për, gjashtë kundër dhe dhjetë abstenime.

Konstituimi i Kuvendit i hap rrugë formimit të ekzekutivit të ri, 37 ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

157 thoughts on “Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *