Kurti prezanton kabinetin, këta janë ministrat

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kandidat pë kryeministër, Albin Kurti ka prezantuar kabinetin e tij, si mëposhtë:

Zëvendëskryeministër i parë – Besnik Bislimi,

Zëvendëskryeministre e dytë dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme – Donika Gërvalla,

Zëvendëskryeministre e tretë – Emilia Rexhepi

Ministrinë e Punëve të Brendshme – Xhelal Sfeçla,

Ministrinë e Arsimit – Arbërie Nagavci,

Ministrinë e Shëndetësisë – Arben Vitia,

Ministrinë e Bujqësisë – Faton Peci,

Ministrisë e Kulturës – Hajrullah Çeku,

Ministrinë e Drejtësisë – Albulena Haxhiu,

Ministrinë e Financave – Hekuran Murati,

Ministrinë e Tregtisë – Rozeta Hajdari,

Ministrinë e Mjedisit – Liburn Aliu,

Ministrinë e Pushtetit Lokal – Elbert Krasniqi,

Ministrinë e Mbrojtjes – Armend Mehaj,

Ministre e Ekonomisë – Artane Rizvanolli,

Ministria për Zhvillim Rajonal drejtohet nga Fikrim Damka,

Ministria për Komunitete dhe Kthim – Goran Rakiç

Nga 15 ministra, 8 janë anëtarë të Lëvizjes Vetëvendosje. Nga 15 ministra, 1/3, pra 5 janë gra. Në kabinetin qeverisës të Kurtit më 18 anëtarë janë 6 gra e nga tre zëvendësministra janë dy gra.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

48 thoughts on “Kurti prezanton kabinetin, këta janë ministrat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *