1315 persona po trajtohen nëpër spitale me kovid-19, edhe pak shtretër të lira

Numri i të sapo infektuarve me koronavirus vazhdon të rritet. Nga 1,682 teste, 457 raste të reja janë regjistruar dje, ose 27% e atyre që janë testuar. Më parë, përqindja ishte rreth 24 përqind. Dje, u regjistrua një numër i rritur i vdekjeve në krahasim me ditët e mëparshme. Janë raportuar tridhjetë vdekje, të moshës midis 50 dhe 84 vjeç. Statistikat regjistruan dhe gjetën 700 pacientë.

Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 591.958 teste të Covid-19. Numri i përgjithshëm me kovid të diagnostikuar që nga fillimi i epidemisë është 119,828, numri i pacientëve të kuruar është 101,474, numri i vdekjeve është 3,503 dhe numri i rasteve aktive është 14,851.

Më aktivët janë në Shkup – 7604, pasuar nga Prilep – 940, Kavadarci – 616, Ohër – 559, Kumanovë – 547. Në qytete të tjera ka nën 500 raste aktive.

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshimtë ndaj Covid-19, të cilët trajtohen në departamentet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 1,315 dhe ka rreth 340 shtretër spitalë të zbrazët në qendrat Covid.

100 pacientë u shtruan në spital në Kumanovë, 118 në Prilep, 92 pacientë në qendrën kovide në Ohër, 118 në Prilep, 69 në Kavadarci.Në qytetet e tjera ky numër është më i ulët.

Një total prej 549 personave të dyshuar dhe të konfirmuar për Covid-19 u shtruan në spital në Qendrat Covid në Shkup. Janë gjithsej 123 pacientë në GKG “8 Shtatori”, dhe 137 pacientë janë të shtruar në Klinikën për Sëmundje Infektive. Ka 90 vende të lira pune në Shkup. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *