Paketa e pestë antikrizë ende pezull në kuvend! Nuk ka kuorum

Nuk do të ketë seanca të reja të kuvendit derisa deputetët që kanë një grup dhe shumica në pushtet të përfundojnë një kuorum prej 61 deputetësh.

Kryetari i parlamentit Talat Xhaferi ndërpreu koordinimin e së hënës midis palëve me shpjegimin se ai nuk do të shkelte rregullat e procedurës dhe akuzoi VMRO DPMNE për abuzim të situatës me deputetët pozitivë, kështu që ata propozuan, për të, ultimatume të papranueshme për punë.

Koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së Nikola Micevski, mbajti një konferencë për shtyp në të cilën shpjegoi se çfarë ndodhi në takimin midis koordinatorëve të grupeve parlamentare me Presidentin Talat Xhaferi. Opozita e VMRO-DPMNE-së propozoi në seancën e nesërme miratimi i ligjeve nga do të jetë në seancë dhe do të sigurojë një kuorum.

Nikola Micevski tha se masat ekonomike nuk u bllokuan nga VMRO-DPMNE, por nga LSDM dhe BDI, të cilët refuzuan propozimin.

Aleanca dhe Alternativa, e cila me mbi 30 mijë ndryshime bllokon të gjitha zgjidhjet ligjore në parlament derisa të miratohet ligji për shtetësinë, gjithashtu ofroi të gjejë një kompromis me qeverinë. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Paketa e pestë antikrizë ende pezull në kuvend! Nuk ka kuorum

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *