Fond prej 650 miliardë dollarë për shërim pandemik

Drejtoresha Ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva, ka thënë se mbështet diskutimet mbi një alokim të ri të mundshëm prej 650 miliardë dollarësh për të mbështetur rimëkëmbjen globale nga pandemia e koronavirusit.

– Unë planifikoj të paraqes një propozim zyrtar në Bordin e Guvernatorëve të FMN-së deri në qershor për miratimin e një alokimi të ri prej 650 miliardë dollarësh bazuar në një vlerësim të nevojave afatgjata të vendeve anëtare të FMN-së për rezerva globale dhe në përputhje me kushtet e Marrëveshja dhe mandati i FMN-së. Tha Georgieva.

Ajo shtoi se alokimi prej 650 miliardë dollarësh, nëse miratohet, do të siguronte një rritje të konsiderueshme të likuiditetit të vendeve anëtare, pa rritur borxhin e tyre.

Financimi mund të përdoret gjithashtu për të mbështetur programet e vaksinimit, tha Georgieva. MIA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *