Megjithatë Gjermania nuk do të mbyllet gjatë festave

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka tërhequr vendimin e saj mbi masat shtrënguese shtesë që duhet të ishin futur për Pashkën Katolike pas kritikave të mprehta të vendimit, mësuan të Mërkurën pjesëmarrësit në një takim midis kancelarit dhe kryeministrave të shteteve federale.

Merkel u tha pjesëmarrësve në një takim urgjent se marrëveshja që ajo dhe kryeministrat arritën në të gdhirë të martën nuk do të zbatohej për masat që do të zbatoheshin për pushimet e Pashkëve, sipas të cilave shumica e dyqaneve do të mbylleshin bashkimet familjare duhet të jenë të kufizuara.

Kritikat e marrëveshjes dy ditë më parë lidhen kryesisht me faktin se megjithë bisedimet maratonë midis kancelarit dhe kryeministrave provinciale, elementët kryesorë të marrëveshjes në fakt kanë mbetur të paqarta.

Komuniteti gjerman i biznesit dhe përfaqësuesit e industrisë thonë se ata nuk e kuptojnë se çfarë nënkuptojnë në të vërtetë masat e mbylljes së Pashkëve.

“Është faji im,” u citua të thoshte Merkel nga burime në agjencinë zyrtare të lajmeve DPA të Gjermanisë. netpress/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *