Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike

Koreja e Veriut sot lëshoi ​​dy raketa të dyshuara si raketa balistike, thanë zyrtarë në Korenë e Jugut, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara. Nisja është prova e parë e tillë që kur Joe Biden mori detyrën si President i Shteteve të Bashkuara dhe vjen në një kohë bllokimi diplomatik.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga ka thënë se janë lëshuar dy raketa balistike.

“Ka kaluar një vit nga lëshimi i tyre i fundit i raketave. Ky është një kërcënim për paqen dhe sigurinë e vendit tonë dhe rajonit. “Kjo është gjithashtu një shkelje e rezolutës së KB,” u tha Suga gazetarëve. Shefi i shtabit ushtarak i Koresë së Jugut thotë se dy raketa me rreze të shkurtër janë shkrepur nga bregu lindor i Koresë së Veriut. Ai nuk tha nëse ata i vlerësuan armët si balistike, por tha se raketat fluturuan rreth 450 km përpara se të binin në det. Zyrtarët e inteligjencës së Koresë së Jugut dhe SHBA po analizojnë të dhënat e nisjes për informacion të mëtejshëm, sipas një deklarate nga Seul. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

107 thoughts on “Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *