Shtetas të Maqedonisë së Veriut vaksinohen në Serbi

Kolona të automjeteve dhe turma në vendkalimin kufitar Tabanoc. Mijëra shtetas të Maqedonisë u nisën për në Serbi këtë mëngjes pasi autoritetet e atjeshme njoftuan, se të gjithë shtetasit e huaj të interesuar mund të imunizohen falas këtë fundjavë me vaksinën Astra Zeneka. Vaksinimi kryhet në disa pika në panairin e Beogradit, dhe përveç nga Maqedonia, ka edhe qytetarë nga BeH dhe Mali i Zi. Disa nga qytetarët shkuan për vaksinim pasi ishin paraqitur më parë në sistemin shëndetësor elektronik serb, pas së cilës ata morën ftesë me termin. Por, ka edhe njerëz që nuk kishin caktuar termin, por me vete kanë vetëm pasaportë. Pas marrjes së dozës së parë të vaksinës, qytetarët do të marrin termin në mënyrë elektronike, për rivaksinim tre muaj më vonë. Sipas udhëheqësit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, fotografia e sotme në Tabanoc e pasqyron paaftësinë e qeverisë, për të siguruar vaksina për qytetarët e saj.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Shtetas të Maqedonisë së Veriut vaksinohen në Serbi

  • 10/11/2021 at 18:31
    Permalink

    312082 612701Now im encountering a fresh short problems Once i cant look like allowed to sign up for the specific give food to, Now im utilizing search engines like google audience. 961741

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *