Zgjatet gjendja e jashtëzakonshme në Çeki

Gjendja e jashtëzakonshme i jep qeverisë kompetenca shtesë dhe i mundëson asaj të pezullojë të drejtat themelore.

Banorët në Republikën Çeke aktualisht mund të largohen nga rrethi ku jetojnë vetëm në rrethana të jashtëzakonshme.

Situata në vend po përmirësohet gradualisht.

Aktualisht, ka më shumë se 500 raste për 100 000 banorë gjatë një periudhe shtatë ditore.

Vendi me 10,7 milionë banorë ka regjistruar më shumë se 1,5 milionë raste dhe 25 639 vdekje që nga fillimi i shpërthimit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Zgjatet gjendja e jashtëzakonshme në Çeki

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *