62% më pak infeksione vetëm pas dozës së parë me AstraZeneca”

Një studim, i udhëhequr nga studiues nga University College London, zbuloi se një dozë e vetme e vaksinave AstraZeneca/Oxford ose Pfizer/BioNTech parandaloi 56% të infeksioneve të koronavirusit pas katër javësh dhe 62% të infeksioneve pas pesë javësh.

Studiuesit gjetën gjithashtu prova që sugjerojnë se kontraktimet e virusit mund të jenë më pak ngjitëse pasi njerëzve u bëhet vaksina.

Mostrat treguan se testet pozitive për koronavirusin 28 ditë pas dozës së parë përmbanin më pak material viral.

Ndërkohë, u zbulua se edhe njerëzit që morën virusin nuk kishin shumë ndryshim në aspektin e niveleve të mbrojtjes pasi u goditën.

Sidoqoftë, vetëm 11 % e pjesëmarrësve që ishin prekur më parë ishin të infektuar me virusin, thanë studiuesit, kështu që nevojiten më shumë kërkime mbi efektivitetin e vaksinave për ta./ATSH

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “62% më pak infeksione vetëm pas dozës së parë me AstraZeneca”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *