Autoritete bëjnë thirrje për imunizim kundër Covid-19: Vaksinat janë të sigurta

Me vaksinat kundër Kovid 19 mund të imunizohen personat alergjik, personat me histori të trombozës venoze, ata të cilët kanë pësuar infarkte, poashtu dhe qytetarët me sëmundje të zemrës si dhe ato të cilët kanë përjetuar operime. Drejtori i Institutit të Imunologjisë në Shkup thotë se madje kjo kategori mund të vaksinohet edhe me Astra&Zeneca pa asnjë dilemë. Deri më tash studimet nuk kanë treguar qartazi nëse gratë shtatzëna dhe gji dhënëset duhet symbyllur të vaksinohen. Rekomandimet janë që ato të konsultohen me mjekun gjinekolog për marrjen e vaksinës. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *