Borisov i bëri thirrje opozitës për qeveri eksperte

Kryeministri Bullgar Bojko Borisov, partia e qendrës së djathtë GERB pritet të fitojë zgjedhjet e djeshme parlamentare, u bëri thirrje kundërshtarëve të tij të bashkojnë forcat, duke lënë të kuptohet në idenë e formimit të një qeverie. “Unë ju ofroj paqe. “Le të caktojmë ekspertë dhe deri në dhjetor mund të kapërcejmë pandeminë dhe të ecim përpara,” tha Borisov në një video në Facebook. “Kjo është oferta ime për të gjithë ju.” Le të zgjedhim njerëzit më të mirë për të bërë punën. “Ne jemi të fortë të bashkuar,” tha ai.

Zgjedhjet u konsideruan si një referendum mbi Borisov, i cili ka dominuar politikën Bullgare për më shumë se një dekadë. Vendi ka parë protesta anti-qeveritare në muajt e fundit dhe aktualisht po përjeton një rritje të infeksioneve të koronavirusit. Sipas rezultateve të votimit, partia GERB parashikohet të fitojë rreth 25 përqind të votave, nga 33.5 përqind në 2017. Sondazhi i Alpha Research e vendosi Partinë Socialiste të opozitës në vendin e dytë me 17.6 përqind të votave. Lëvizja “Ekziston një popull i tillë”, i udhëhequr nga showmani televiziv Slavi Trifonov, sipas parashikimit, është në vendin e tretë me 15.2 përqind. Dy parti të tjera – Lëvizja Turke për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe Lëvizja Kombëtare Bullgare nacionaliste (VMRO) – parashikohet gjithashtu të fitojnë 240 vende në parlament. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

120 thoughts on “Borisov i bëri thirrje opozitës për qeveri eksperte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *