Ministria gjermane e shëndetësisë: Të vaksinuarit nuk transmetojnë virusin

Instituti epidemiologjik gjerman “Robert Koch” njoftoi se njerëzit e vaksinuar kundër koronavirusit nuk kanë rrezik të transmetojnë infeksionin, pas së cilës Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Span njoftoi sot masat për të lehtësuar të vaksinuarit.

“Kushdo që është plotësisht i vaksinuar duhet të trajtohet në të ardhmen, si dhe njerëzit me një test të ri negativ të koronavirusit,” tha Span në një intervistë me edicionin e së Dielës të përditshme të Bild.

Ai iu referua një raporti nga Instituti Shtetëror Epidemiologjik i Robert Koch, i cili zbuloi se njerëzit që ishin vaksinuar plotësisht kishin më pak të ngjarë të transmetonin koronavirusin sesa ata që ishin testuar negativisht, tha Hina.

Sipas gjetjeve të fundit, rreziku i transmetimit të koronavirusit tek njerëzit që janë vaksinuar jo më vonë se 15 ditë pasi kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës është më i ulët sesa tek njerëzit që kanë një test negativ të koronavirusit, sipas një raporti nga Robert Koch Instituti

Sipas institutit, njerëzit që kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës duhet të përjashtohen nga testet e detyrueshme dhe karantina.

Ministri gjerman i Shëndetësisë tha se raporti i Institutit u dërgua dje në provincat federale në mënyrë që të lirojë sa më shpejt të jetë e mundur njerëzit që u vaksinuan nga detyrimi i testimit dhe vetë-izolimit. akcent/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

101 thoughts on “Ministria gjermane e shëndetësisë: Të vaksinuarit nuk transmetojnë virusin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *